BLOG

Ing. Jiří Krejčí

Rozhovor s Ing. Jiřím Krejčím,

ředitelem Sportovního areálu Harrachov a.s.

V první řadě děkuji za otázky, rád kdykoli a s kýmkoli proberu co ho zajímá. Harrachovem i mediálním prostorem koluje spousta dohadů a dezinformací, ale skoro nikoho nenapadne se přijít zeptat jaká je skutečnost. Je zajímavé jak je časté, že někdo vypustí hloupost a ta pak žije vlastním životem a ještě je dále šířena jako tutová informace, Harrachov je tímto až půvabný. Písemně je to trochu zdlouhavější, ale snad mi prominete.

Je dostatek vody na zasněžování v Harrachově? Je zima opravdu v ohrožení, jak proklamují zpravodajské servery?

Zimu a její kvalitu vždy ovlivňuje počasí a my můžeme jen korigovat některé výkyvy. Je fakt, že vody je méně než je obvyklé, ale v Harrachově by nás to nemělo nijak vážně ohrozit. Odběr vody musíme korigovat, aby zůstal alespoň minimální stanovený průtok v řece, což v pohodě splňujeme. Takže když nám to podmínky (teplota a vlhkost vzduchu, teplota a množství vody) dovolí budeme pracovat jako každý rok. Průtoky jsou nižší než je obvyklé, ale zatím splňujeme stanovené podmínky bez problémů.

Odkud berete vodu?

Vodu odebíráme z Mumlavy.

Kdy se začne zasněžovat? Jaká je předpověď? Bude se o Vánocích lyžovat?

Zasněžovat se začalo 27.11. v dopoledních hodinách, hned jak to umožnily podmínky.

Mrznout má dle předpovědi maximálně do sobotního rána 1.12. dale to nikdo neví, předpověď na dalších 6 dní je prognóza bez mrazu, ale zkušenost nám říká, že dále než 3 dny nikdo nevidí a vše může být jinak.

Naší snahou jako vždy je zprovoznit sjezdovky na obou stranách kopce nejpozději do Vánoc, ale zase je tu podmínka, pokud počasí dovolí, připraveni jsme dobře.

Kolika děly areál disponuje?

Máme 11 druhů koncových zařízení (lidově děl) v počtu cca 170 ks. Jako děla jsou většinou  chápána nízkotlaká zařízení (velké trubky s vrtulí na podvozku nebo na věži) těch máme 21 ks. Na různé úseky sjezdovek jsou vhodná určitá koncová zařízení a podle toho je umisťujeme.

Jak dlouho trvá zasněžení jedné sjezdovky?

Základní naše sjezdovky jsou Červená do Harrachova a Modrá v Rýžovišti, obě mají zhruba stejnou plochu a zasněžení každé trvá 5 dnů za ideálních podmínek. Další sjezdovky v Rýžovišti již jdou rychleji, protože zbývající plocha není tak velká. Doba se prodlužu je na více dnů podle toho jak se mění podmínky. Podmínky tvoří počasí a z počasí vyplývá teplota vody a vzduchu, vlhkost vzduchu a množství vody. Ideální podmínky, jsou teplota vzduchu cca -10 C, vlhkost vzduchu 50%, teplota vody +1 C a dostatečný průtok v řece. Kapacita systému nám dovolí zasněžovat nejprve jednu sjezdovku a potom druhou a potom třetí a potom čtvrtou. Pokud nám pomůže přírodní sníh, vše je jednodušší a rychlejší a my pak tvoříme pouze základ.

Jaké zdroje sleduje areál pro předpověď počasí?

www.Meteoblue.com , www.meteo.pl , www.ilmeteo.it , www.wetterzentrale.de

Můžeme se těšit na nějaké novinky v areálu?

Každý rok investujeme do rozvoje areálu 10-20 milionů Kč. Můžeme investovat pouze to, co se nedotýká pozemků a nepotřebuje stavební povolení. Takže ivestujeme do obnovy, vylepšení a zkvalitnění našeho strojového vybavení. Stále vylepšujeme zasněžovací systém, abychom byli, se zdroji, které máme omezené, maximálně efektivní. Velké, stavební investice, které máme připraveny zatím nemůžeme realizovat. Neodovoluje nám to většinový majitel pozemků, na kterých areál pracuje.

V Harrachově 30.11.2018

CzechDutchEnglishGermanPolishRussian